Početna strana > Hronika > Broj poginulih i nestalih u Japanu blizu 13.000
Hronika

Broj poginulih i nestalih u Japanu blizu 13.000

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. mart 2011.

Osoblje havarisane nuklearne centrale "Fukušima 1" u Japanu vratilo se u postrojenje, nakon što je, zbog povećanja radioaktivnosti, bilo prinuđeno da ga privremeno napusti.

SAD naredile evakuaciju svojih građana

Sjedinjene Države su danas pozvale svoje državljane koji žive u krugu od 80 kilometara oko oštećene nuklearne elektrane Fukušima Daiči da se evakuišu ili potraže sklonište, dok su američkim vojnicima zabranile pristup u ovu zonu.U saopštenju se dodaje da je ovo mera predostrožnosti i da dalji razvoj situacije zavisi od mnogo faktora, kao što su vremenske prilike, pravac kretanja vetra i stanje oštećenih reaktora.

Američka vojska isporučila je vodene pumpe visokog pritiska i protivpožarne kamione u Fukušimu, ali nije dobila zahtev da se direktno uključi u akciju saniranja štete na elektrani.

Vojska SAD odlučila je da podeli antiradijacijske pilule pojedinim pilotima koji su imali zadatak da lete u blizini Fukušime. Ranije sprovedeni testovi pokazali su da je 17 pripadnika helikopterskih posada ozračeno manjom dozom radijacije. Dve osobe dobile su pilule kalijum joda.

Pentagon: Zona predostrožnosti 80 km od nuklearke

Američkim snagama u Japanu nije dozvoljeno da priđu bliže od 80 kilometara od havarisane nuklearne centrale Fukušima-Daiići, saopštio je danas Pentagon.
Japanske vlasti su naložile evakuaciju stanovništva u prečniku od 20 kilometara od nuklearke i one koji su udaljeni 30 kilometara da ne napuštaju domove, a portparol Pentagona Dejvid Lapan izjavio je da je šira zona za američke vojnike uvedena kao mera predostrožnosti i da se može promeniti.

Radijacija nije najveći zdravstveni problem u Japanu

Panika oko radijacije (zasad prilično niske) koju ispušta oštećena nuklearka u Fukušimi, možda skreće pažnju sa potencijano opasnijih pretnji za javno zdravlje postradalih od zemljotresa i cunamija, kao što su hladnoća i neregularno snabdevanje pitkom vodom.

Svetski zdravstveni stručnjaci upozoravaju da bi japanska država trebalo da se usredsredi na obezbeđivanje ispravne vode za piće i regulisanje otpadnih materija, kako bi se izbegle smrtonosne bolesti kao što su tifus i kolera, iako je verovatnoća izbijanja epidemija takvih bolesti zasad mala.

(Blic)